Послуги як вид людської діяльності мають тривалу історію. Однак, тільки в останні тридцять років дослідники стали приділяти їм найбільшу увагу . Усе більше людей працює в сфері послуг. Практично всі організації надають послуги в тому чи іншому ступені. Для організацій, що займаються послугами важливо розуміти природу і сутність послуг, враховувати їхню специфіку в оцінці і продажу.
Будь-яка організація, що займається послугами, державна чи приватна, велика чи мала, повинна розуміти як керувати такими специфічними характеристиками, як невідчутність, мінливість, нерозривність виробництва і споживання, нездатність до збереження. Допомогти в цьому можуть теоретичні дослідження.
Бізнес-планування являє собою сукупність дій, що спрямовані на розробку заходів, які дозволяють реалізувати місію підприємства, досягти його стратегічних цілей та задач. Його головною метою є встановлення певного порядку дій для підготовки ефективного функціонування конкурентоспроможного підприємства.
Основними стратегічними напрямками діяльності туристичної фірми “Содіс-Карпати”:
- Виїздний туризм (групові і індивідуальні тури на морські курорти, в країни Європи і світу, на горнолижні курорти і по екзотичним напрямам);
- Освіта за кордоном (загальні курси мов, екзаменаційні і спеціальні курси, дитячі курси на канікулах, середня і вища освіта в провідних учбових закладах світу);
- Дитячий туризм ( в Україні і за її межами);
- Спеціалізовані тури (спортивні, релігійні, лікувальні тури, подійні заклади, бізнес тури);
- Прийом і обслуговування іноземних туристів і співвітчизників в Україні (відпочинок в найкращих здравницях і санаторіях Криму і Карпат, екскурсійні і релігійні програми по Україні, тури вихідного дня);
- Бронювання і продаж всіх видів транспортування;
- Чартерні перевезення.
Маркетингові дослідження в туристичній фірмі „Содіс-Карпати” є функцією, яка пов'язує організацію із споживачами через інформацію, яка використовується для виявлення і визначення можливостей і проблем маркетингу; розробки і уточнення, оцінки і контролю виконання маркетингових заходів; вдосконалення розуміння маркетингу як процесу.
Для здійснення успішної діяльності на ринку необхідна детально розроблена і добре продумана товарна політика. Стратегічні рішення по товарі є чільними в рамках загальної діяльності підприємства. Це зв'язано з тим, що товар служить ефективним засобом впливу на ринок, головною турботою підприємства і джерелом одержання прибутку. Ціна, збут, комунікації ґрунтуються на особливостях товару.
Необхідність відстеження основних факторів макросередовища, значних елементів мікросередовища, їх вплив на можливості отримання прибутку і утримання конкурентних позицій фірми веде за собою звернення до сучасних інформаційних засобів і технологій. Їх роль особливо важлива при контролі виконання щорічних планів, прибутковості, ефективності, власне стратегічного контролю і аналізі збуту, частки ринку, співвідношення затрат і об’єму продажу, а також при фінансовому і оціночному аналізі. Поряд з контролем за плановими показниками, який здійснюється на основі оцінок по покупцях, а також на базі оцінок по акціонерах, які можуть впливати на діяльність туристичної фірми, потребується контроль прибутковості. Тому фінансовий аналіз в поєднанні з маркетинговим служить базою при перегляді стратегічного підходу до ринку і поведінки фірми на ньому.
З розвитком сучасних засобів комунікації стратегічне управління набуває нові риси і організаційні форми. Постійний доступ до інформації про товари-конкуренти, можливість обмінюватись досвідом, пізнаннями створять передумови для появи нових способів задоволення потреб покупців в туристичних послугах, а значить і більш прогресивних технологій поведінки в світі електронних бізнес-систем. При цьому роль менеджерів зросте і вимоги до них стануть ще більш жорсткими. Так як найменша помилка в прийнятті рішень поведе за собою сукупність помилок в глобальному масштабі.
У рамках практичної частини роботи було складено бізнес-проект підтримки і розширення існуючого бізнесу ТФ „Содіс-Карпати”, яка у 2010 році планує збільшити суму доходу на 475.8 тис. грн. за рахунок збільшення обсягу наданих послуг за допомогою маркетингових засобів та підвищення цін зважаючи на рівень зростання інфляції у країні.
Вартість проекту 50 тис. грн. Реалізація проекту передбачається за рахунок поточних коштів від діяльності підприємства. Термін окупності проекту складає 6-12 місяців. Діяльність підприємства літературі бізнес-план розглядається в кількох аспектах:
— як самодостатній інструмент внутрішньофірмового планування і аналог стратегічного плану;
— як інструмент ділового планування, насамперед планування відносин з контактними аудиторіями організації, від яких залежить обсяг її фінансових ресурсів (кредиторами, інвесторами);
— як плановий документ, що розробляється на рівні структурного підрозділу підприємства.
На базі синтезу цих підходів найбільш повно висвітлює сутність бізнес-плану таке визначення: бізнес-план — це письмовий документ, в якому викладено сутність підприємницької ідеї, шляхи й засоби її реалізації, охарактеризовано ринкові, виробничі, організаційні та фінансові аспекти майбутнього бізнесу, а також особливості управління ним.
Необхідно розрізняти метод бізнес-планування та конкретний результат застосування цього методу на практиці - плановий документ. Метод бізнес-планування застосовується за побудови системи знань щодо перспектив розвитку підприємства і дає змогу реалізовувати на практиці такий принцип науки планування, як комплексність.
У бізнес-плані формулюються перспективи та поточні цілі реалізації ідеї, оцінюються сильні і слабкі сторони бізнесу, наводяться результати аналізу ринку та його особливостей, викладаються подробиці функціонування підприємства за цих умов, визначаються обсяги фінансових і матеріальних ресурсів для реалізації проекту.
Бізнес-план у ринковій системі господарювання виконує дві найважливіші функції:
1) зовнішню — ознайомити різних представників ділового світу із сутністю та основними аспектами реалізації конкретної підприємницької ідеї;
2) внутрішню (життєво важливу для діяльності самого підприємства) — опрацювати механізм самоорганізації, тобто цілісну, комплексну систему управління реалізацією підприємницького проекту.
Традиційно бізнес-план розглядається як інструмент залучення необхідних для реалізації проекту фінансових ресурсів. Зовнішні інвестори та кредитори ніколи не вкладатимуть гроші в бізнес, якщо не ознайомляться з ретельно підготовленим бізнес-планом. Такий план має переконати потенційних інвесторів у тому, що підприємницький проект має чітко визначену стратегію успіху та заслуговує на фінансову підтримку.
Не менш важливою є внутрішня функція бізнес-плану, у межах якої можна виділити два напрямки його застосування:
1) як інструменту стратегічного планування та оперативного управління діяльністю підприємства. Розробка бізнес-плану потребує визначення не тільки стратегічних напрямків і цілей діяльності, а й оперативних дій для досягнення таких. Можна сказати, що бізнес-план є основою поточного планування всіх аспектів діяльності підприємства, він сприяє глибшому усвідомленню працівниками особистих завдань, пов'язаних зі спільним для них бізнесом;
2) як механізму аналізу, контролю й оцінки діяльності підприємства. Бізнес-план дає змогу аналізувати, контролювати й оцінювати успішність діяльності в процесі реалізації підприємницького проекту, виявляти відхилення від плану та своєчасно коригувати напрямки розвитку бізнесу.
Отже, за ринкової системи господарювання бізнес-план — це активний робочий інструмент управління, відправний пункт усієї планової та виконавчої діяльності підприємства; це документ, який визначає оптимальні за часом і найменш ризиковані шляхи реалізації підприємницького проекту.
Специфіка бізнес-плану полягає в тім, що це комплексний документ, який відображає всі основні аспекти підприємницького проекту. У ньому розглядається широке коло проблем, на які може натрапити підприємець, і визначаються способи розв'язання цих проблем. Водночас слід зазначити, що принципи управління за допомогою бізнес-плану передбачають необхідність урахування в процесі розробки конкретного бізнес-плану багатьох специфічних для даного підприємницького проекту факторів.
Зміст бізнес-планів різних видів визначається також особливостями, іманентне притаманними тому чи іншому бізнесу |